Transport pianina – o czym warto pamiętać?

Transport sprzętu muzycznego o dużych gabarytach wymaga odpowiednich umiejętności, narzędzi i doświadczenia. Tylko wtedy można mieć pewność, że pianino lub fortepian dotrą na miejsce w nienaruszonym stanie. W jaki sposób bezpiecznie i prawidłowo przewieźć instrumenty? Ile kosztuje transport fortepianu? Wyjaśniamy.

Bezpieczny przewóz pianina – tylko przez profesjonalistów

Specyfikacja pianin i fortepianów kwalifikuje je jako instrumenty bardzo trudne w transporcie. Samodzielny przewóz sprzętu o tak dużych gabarytach jest trudny, a często niemożliwy. Ryzyko jego uszkodzenia podczas wynoszenia z mieszkania i podróżowania zwykłym samochodem dostawczym lub innym pojazdem nieprzystosowanym do przewozu instrumentów jest ogromne. Sprzęt musi być przechowywany i transportowany z najwyższą ostrożnością i w odpowiednich warunkach, aby nie uległ rozstrojeniu ani uszkodzeniom mechanicznym.

Dlatego tak ważne jest, aby powierzyć transport pianina specjalistom. Firmy świadczące tego typu usługi dysponują odpowiednim sprzętem, np. profesjonalnymi wózkami. Dzięki temu są w stanie właściwie ochronić sprzęt podczas wynoszenia go z domu i znoszenia po schodach, aby wyeliminować najmniejsze wstrząsy, które mogą go uszkodzić.

Jak zabezpieczyć pianino do transportu?

Przed wyniesieniem sprzętu i zapakowaniem do samochodu należy go odpowiednio zabezpieczyć. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby do środka instrumentu nie przedostały się brud, kurz ani wilgoć. Na życzenie klienta firmy często zapewniają pomoc w prawidłowym zapakowaniu urządzenia.

Fortepianu nie można rozkręcić, dlatego trzeba go zabezpieczyć w całości. Niezależnie od tego, czy jest to wiekowy, czy nowy instrument, niewłaściwe obchodzenie się z nim może szybko doprowadzić do rozstrojenia, a nawet zniszczenia. Najpierw należy zapoznać się z konstrukcją instrumentu i precyzyjnie go zmierzyć, aby upewnić się, że zmieści się w drzwiach. Następnie trzeba go bardzo dokładnie obłożyć tekturą i folią stretchową. Im więcej warstw ochronnych, tym lepiej. Klapę klawiszy warto dodatkowo zakleić taśmą klejącą.

Transport pianina w zależności od wagi i wielkości instrumentu

Na prawidłowy przewóz pianina wpływa jego wielkość i ciężar. To bardzo istotna cecha logistyczna. Od tego zależy m.in. liczba osób niezbędnych do zniesienia i wnoszenia instrumentu po schodach i umieszczania go w pojeździe. Standardowe pianino waży od około 200 do 500 kg. Ważna jest też jego wielkość – jego wymiary są różne, ale największe modele osiągają szerokość wynoszącą nawet ponad 300 cm. Przed transportem należy zatem poinformować firmę o posiadanym modelu instrumentu albo podać jego wagę i wymiary, by specjaliści mogli się odpowiednio przygotować do zlecenia.

Transport fortepianu specjalnym pojazdem

Samochód do przewozu fortepianu musi być odpowiednio przystosowany do tego zadania. Przede wszystkim istotne są jego wymiary – auto musi być duże i pojemne, aby w środku bez problemu zmieścił się sprzęt wraz z niezbędnymi zabezpieczeniami. Podczas organizacji transportu przewoźnik musi wziąć pod uwagę rodzaj i materiał, z jakiego wykonano instrument, aby dostosować do niego warunki panujące w pojeździe. To bardzo istotne dla bezpieczeństwa sprzętu.

Na przykład, instrumenty drewniane wymagają konkretnej wilgotności i temperatury powietrza w samochodzie, ponieważ zarówno zbyt niskie, jak i za wysokie parametry mogą prowadzić do uszkodzenia przedmiotu. Z kolei instrumenty strunowe wymagają właściwego zabezpieczenia przed nadmiernymi drganiami. Ładunek w pojeździe należy odpowiednio osłonić przed wstrząsami i przesuwaniem za pomocą specjalnych pasów transportowych.

Ile kosztuje transport pianina?

Koszt przewozu pianina zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim ciężaru i wielkości instrumentu, odległości między miejscem początkowym a docelowym, a także szacowanego czasu niezbędnego do realizacji zlecenia. Na cenę przewozu fortepianu ma wpływ również liczba pracowników potrzebnych do wykonania usługi, liczba pięter, obecność windy (albo jej brak) w budynku oraz to, czy przed wejściem do obiektu znajduje się podjazd.