Transport i przeprowadzka mebli ciężkich oraz specjalnych

Zarówno w obiektach firmowych, budynkach urzędów, jak i w gospodarstwach domowych często zachodzi potrzeba przetransportowania ciężkich mebli oraz specjalnego wyposażenia, np. sejfu, szafy na dokumenty czy kasy pancernej. Do organizacji takiego przewozu należy podejść ze szczególną starannością, biorąc pod uwagę wartość przewożonego ładunku oraz jego specyfikę. Najlepiej zlecić kompleksową usługę firmie specjalizującej się w wykonywaniu tego rodzaju transportu i przeprowadzek. Doświadczenie, odpowiednio przystosowane pojazdy oraz opracowane procedury logistyczne są w takich sytuacjach nieocenione.

Meble o dużych gabarytach – jak zaplanować ich transport?

Przygotowując transport mebli specjalnych, należy uwzględnić przede wszystkim ich gabaryty oraz szczególny charakter, wynikający z zawartości. Nie chodzi tutaj wyłącznie o kosztowne przedmioty czy ważne dokumenty, przechowywane w sejfach lub pancernych szafach. Równie specjalnej troski wymagają, chociażby produkty spożywcze transportowane w chłodniach lub lodówkach, które także zaliczają się do mebli o specjalnym charakterze. A co z przewozem dużych instrumentów muzycznych, np. fortepianu? Już sam fakt, że nie każda firma podejmie się obsługi tego typu ładunków, mówi nam wiele o specyfice takiego transportu.

Transport mebli ciężkich oraz niestandardowych obejmuje przewóz m.in.:

  • kas pancernych, sejfów, szaf na dokumenty,
  • zamrażarek, chłodni, lodówek oraz szaf wielkogabarytowych,
  • mebli zabytkowych, szaf i meblościanek o wysokiej wartości,
  • instrumentów muzycznych, wyposażenia biur, sklepów itp.

Organizacja całego procesu logistycznego – od demontażu mebli, poprzez ich załadunek, transport, aż po wyładowanie i dostarczenie do miejsca docelowego – wymaga szczególnego planowania oraz dużego doświadczenia. Trudności mogą wystąpić na każdym etapie realizacji zlecenia, np. z uwagi na wąskie korytarze, ciasne klatki schodowe czy konieczność demontażu poszczególnych elementów. Firma realizująca transport mebli specjalnych powinna kierować się przede wszystkim maksymalną ochroną przewożonych ładunków. Współczesne sejfy oraz szafy pancerne wyposażone są w liczne zabezpieczenia i systemy chroniące je przed włamaniem. Niewłaściwie zorganizowany przewóz może skutkować uszkodzeniem takiego mebla. Podstawą przy wykonywaniu tego typu usługi powinno więc być opracowanie, a następnie konsekwentna realizacja poszczególnych etapów transportu.

Transport mebli ciężkich krok po kroku

Pierwszym krokiem na drodze do sprawnego i bezpiecznego transportu mebli specjalnych jest oczywiście skrupulatne zaplanowanie całej operacji logistycznej. Pod uwagę należy wziąć m.in.: rodzaj przewożonego ładunku, jego wartość, gabaryty, a także drogę, jaką ma przebyć przedmiot od momentu wyniesienia go z dotychczasowego pomieszczenia, aż do rozładowania i instalacji w miejscu docelowym. Trzeba gruntownie przemyśleć całą trasę, dzieląc ją na etapy. Czy w budynku jest winda, czy konieczne będzie znoszenie ładunku po schodach? Czy klatki schodowe i przejścia są na tyle szerokie, by można było swobodnie przejść z meblami? I czy samochód transportowy może podjechać pod samo wejście do budynku? To tylko niektóre pytania, na które należy odpowiedzieć sobie, planując transport mebli ciężkich.

Dlaczego warto zlecić przewóz ciężkich mebli fachowcom?

Realizując przewóz, należy odpowiednio zabezpieczyć transportowane przedmioty po to, by nie uległy zniszczeniu w trakcie załadunku i tranzytu. Firmy przeprowadzkowe z doświadczeniem w transportach mebli wielkogabarytowych mają niezbędne umiejętności oraz akcesoria do pakowania, dysponują również odpowiednią liczbą pracowników do zniesienia oraz załadunku. Sam przejazd także powinien odbywać się przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Wybierając firmę mającą obsłużyć transport mebli specjalnych, warto upewnić się, że posiada ona wykupione odpowiednie ubezpieczenie przewożonych przedmiotów, które w razie niespodziewanych zdarzeń, pozwoli pokryć koszty ewentualnych strat.