Przeprowadzka z dziećmi – jak to zorganizować?

Zmiana miejsca zamieszkania jest wymagającym przedsięwzięciem nawet dla osób żyjących w pojedynkę bądź bezdzietnych par. Jeśli planujesz przenosiny z dzieckiem, wyzwanie rośnie i będzie trzeba jeszcze dokładniej zaplanować każdy krok. Sprawna organizacja przeprowadzki zarówno w obrębie obecnego, jak i do innego miasta, a tym bardziej za granicę czy po rozwodzie wymaga skrupulatnego przygotowania. Jak się za to zabrać? O czym pamiętać? Jakich błędów unikać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Jak przygotować dziecko do przeprowadzki?

Zanim przygotujesz listę rzeczy niezbędnych do spakowania i oznakujesz kartony tak, aby móc je później szybko zidentyfikować, uświadom potomstwu, czemu właściwie przenosicie się pod nowy adres. Przeprowadzka z dzieckiem do innego domu, miasta czy za granicę może stanowić spore obciążenie dla jego psychiki. Niejednokrotnie wiąże się ona przecież z utratą bliskich znajomości czy koniecznością zmiany szkoły.

Wyjaśnienie najmłodszym, dlaczego zmiana miejsca zamieszkania jest niezbędna i przedstawienie korzyści, jakie mogą z niej wynikać, powinno być Twoim obowiązkiem jako rodzica. Nieważne, czy przenosicie się do innego miasta, za granicę, czy zaledwie o parę kilometrów dalej – szczera rozmowa z dzieckiem o przeprowadzce może pomóc mu w zrozumieniu zaistniałej sytuacji. I nie ma znaczenia, czy chodzi o przenosiny po rozwodzie, czy wspólnie z drugim rodzicem.

Wymagające życiowe momenty

Życie bywa skomplikowane, a dorośli ludzie stają często przed wyborami, które okazują się równie kłopotliwe dla nich, co dla ich pociech. Jedną z takich sytuacji jest bez wątpienia rozwód, który ma siłą rzeczy niebagatelny wpływ na najmłodszych. Umysł dziecka jest chłonny i niezwykle podatny na bodźce zarówno te pozytywne, jak i negatywne, w związku z czym rozstanie rodziców może być trudnym przeżyciem. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, jeśli w związku z rozstaniem rodziców konieczne stają się przenosiny, szczególnie gdy odbywają się do innego miasta czy tym bardziej za granicę.

Wspomniana wcześniej rozmowa o całej sytuacji z potomstwem jest niesamowicie istotna – tym bardziej, im jest ono starsze. Przeprowadzka z dzieckiem po rozwodzie to niewątpliwie ciężki okres, jednak nawet skłóceni muszą w takich momentach pamiętać, że najważniejsze jest dobro dziecka.

Przeprowadzka do innego miasta z dzieckiem – wyzwanie możliwe do realizacji

Z perspektywy najmłodszych zmiana miejscowości zamieszkania wiąże się z nową szkołą, nowymi znajomościami i innym otoczeniem. Aby uniknąć trudności adaptacyjnych, warto udać się z dzieckiem do wybranej placówki w danym mieście czy za granicą, np. na dni otwarte. Przedstawienie potomstwu zalet, jakie mogą wynikać z przeprowadzki nawet po rozwodzie, może sprawić, że zamiast martwić się wyjazdem, będą nim podekscytowane. Nieznane wcześniej miasto często daje nowe możliwości rozwoju. Poświęć więc czas i trochę pieniędzy na zapisanie córki czy syna na zajęcia dodatkowe zgodne z jego zainteresowaniami i pokaż im, co dana miejscowość w Polsce albo za granicą ma do zaoferowania.

Wyjazd na stałe z potomstwem do innego kraju jest decyzją całkowicie zmieniającą jego dotychczasowe życie. Naukę obcego języka warto w takim wypadku rozpocząć jeszcze przed przenosinami. Za granicą obowiązuje także odmienna kultura i syn czy córka powinni zdawać sobie z tego sprawę. Jeśli tylko macie taką możliwość, odwiedźcie wcześniej w celach rekreacyjnych państwo, do którego planowana jest przeprowadzka z dziećmi np. po rozwodzie.

Niech Twoje potomstwo poczuje, że jest potrzebne – może np. pomóc Ci w pakowaniu i przygotowaniach do wyjazdu. Weź pod uwagę jego pomysły i każdego dnia ucz je samodzielności. Jeżeli należysz do rodziców, którzy ze względu na wykonywany zawód są zmuszeni do regularnych przeprowadzek do innego miasta czy za granicę, Twoje pociechy powinny być tego świadome już od najmłodszych lat.

Wszechstronne wsparcie przy przeprowadzce

Jak widzisz, przenosiny pod nowy adres z potomstwem to skomplikowana operacja logistyczna i duże wyzwanie natury emocjonalno-psychicznej, lecz przy odpowiednim podejściu można je z powodzeniem zrealizować skutecznie nawet po rozwodzie. Jeśli jednak wiesz, że potrzebujesz praktycznego wsparcia w temacie „przeprowadzka a dziecko” na terenie Wrocławia, skontaktuj się z nami, a z przyjemnością Ci pomożemy!