Przeprowadzka dużego domu. Jak się za to zabrać?

Wielu osobom przeprowadzka kojarzy się ze strachem, nerwami i chaosem. Zupełnie niepotrzebnie! Przenosiny, nawet z dużego domu, wcale nie muszą być problemem. Wystarczy po prostu odpowiednio się zorganizować, zaangażować członków rodziny i znaleźć firmę, która pomoże przewieźć wszystkie potrzebne przedmioty.

Zacznij od sprzątania

W każdym domu kryje się wiele rzeczy, których nikt już nie używa od lat i tylko zbierają kurz. Jeśli również jesteś w posiadaniu podobnych przedmiotów, pozbądź się ich. Wyrzuć z szaf za małe ubrania, zepsute zabawki, wyszczerbione kubki, zrezygnuj ze starych sprzętów RTV lub AGD i z wszystkiego, czego Twoja rodzina od dawna nie użytkuje (pewnie już nigdy nie będzie).

Takie podejście spowoduje, że w krótkim czasie uda się zwolnić sporo miejsca. W końcu nie warto zagracać nowego domu lub mieszkania starymi śmieciami. I najważniejsze — rozdysponuj zadania, aby każdy członek rodziny mógł zająć się wybraną strefą. W ten sposób zaoszczędzicie sporo czasu i energii, co w trakcie przenosin okaże się niezwykle ważne. Pamiętaj też, aby zacząć grupować przedmioty wyciągane z szaf, które chcesz przenieść do nowego domu. Dzięki temu szybko ograniczysz chaos.

Przygotuj się i przystąp do segregowania

Kiedy wszystkie niepotrzebne przedmioty zostaną już wyrzucone, możesz rozpocząć gromadzenie przyborów niezbędnych do pakowania. Do najważniejszych należą:

– kartony,

– folia bąbelkowa,

– makulatura,

– wypełniacze,

– flamastry,

– taśma klejąca.

Dobrym pomysłem będzie tworzenie w pokojach stref według rodzajów oraz zastosowań pakowanych produktów.

Znajdź firmę przewozową

Najlepszą i jednocześnie najwygodniejszą metodą na przeprowadzkę będzie wynajęcie firmy przewozowej, która pozwoli przewieźć wszystko w ciągu kilku godzin. W dodatku często częścią usługi jest także wniesienie wszystkich kartonów i walizek, co będzie sporym ułatwieniem i przyspieszy cały proces.

Zabierz się za pakowanie

Kolejne kroki muszą być przemyślane, aby nic nie uległo zniszczeniu w trakcie pakowania lub przenosin. Najlepiej na początku spakować przedmioty sezonowe, np. ubrania, sprzęt narciarski oraz książki. Książki włóż do kartonów, a ubrania najlepiej do worków, aby były bardziej elastyczne. Szklane i delikatne przedmioty owiń papierowymi gazetami lub folią i pochowaj w jednym miejscu, by każdy wiedział, że trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę. Wykorzystaj torby i walizki, włóż do nich ubrania oraz najpotrzebniejsze przybory, takie jak ręczniki, środki higieny osobistej, ubrania na następny dzień, tabletki i inne przedmioty ważne dla dzieci. W bagażu podręcznym umieść też czajnik, kubki, garnek, sztućce oraz podstawowe artykuły spożywcze.

Na każdym kartonie, worku czy torbie napisz, co znajduje się w środku, aby ułatwić rozpakowywanie. Do środka możesz włożyć wypełniacze, które będą zabezpieczać przedmioty.

I na koniec – o ile podstawowe porządki, segregowanie, a czasem nawet pakowanie to zajęcia, w które bez problemu możesz zaangażować też dzieci, sama przeprowadzka już do nich nie należy. Na ten czas zorganizuj dla swoich pociech odpowiednią opiekę, aby przenosiny odbyły się sprawnie i szybko.