Dobra organizacja to podstawa podczas planowania przeprowadzki. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnego stresu i zminimalizujesz ryzyko pojawienia się problemów już w trakcie przewozu dobytku do nowego miejsca zamieszkania. Z tego poradnika dowiesz się, jak wszystko zorganizować, aby transport przebiegł szybko i sprawnie. Zapraszamy do lektury.
Zdecyduj, co musisz, a czego nie, ze sobą zabrać
Na początek warto przygotować listę rzeczy do zabrania. Przeprowadzka domu to świetna okazja, aby zrobić porządki, przejrzeć swój dobytek i wyrzucić niepotrzebne przedmioty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki temu mniej zapłacisz za transport, a po dotarciu do nowego mieszkania lub domu będzie łatwiej wszystko rozpakować i uporządkować. Dobrze byłoby zająć się tym z pewnym wyprzedzeniem. Nadające się do użytku rzeczy można wystawić na sprzedaż lub przekazać organizacjom charytatywnym. Te w gorszym stanie najlepiej od razu wynieść na śmieci. Z listą rzeczy, które musimy zabrać, przeprowadzka będzie znacznie łatwiejsza. Na jej podstawie łatwiej zorganizować odpowiednią ilość kartonów czy innych opakowań, a także zamówić przewóz pojazdem o właściwej ładowności.
Zadbaj o bezpieczny transport
Bardzo ważnym aspektem każdej przeprowadzki jest organizacja bezpiecznego transportu. Pakowanie można rozpocząć nawet kilka tygodni wcześniej. Przydadzą się na pewno odpowiednio wytrzymałe kartony, idealne do spakowania mniejszych przedmiotów, jak książki, płyty, wszelkiego rodzaju dekoracje, a także naczynie i sprzęty kuchenne. Urządzenia AGD oraz RTV najlepiej byłoby spakować do oryginalnych opakowań, zabezpieczając styropianem. Ubrania czy pościel wystarczy włożyć do worków. Dość problematyczny może się natomiast okazać transport roślin. Najlepiej postawić je pionowo w pudle, unieruchamiając donice za pomocą miękkiego wypełnienia. Pamiętaj także, by nie podlewać roślin przez możliwie jak najdłuższy czas przed przeprowadzką. Zrobisz to już w nowym domu. Problematyczne okazują się ponadto wszelkie gabaryty. Przewóz mebli sprawia trudności nie tylko ze względu na wagę, ale także z powodu ryzyka ich uszkodzenia. Do zabezpieczenia łóżka, szafy czy komody przyda się folia streczowa. Owiń nią meble w taki sposób, aby nie mogły się otworzyć w czasie transportu. Dodatkowo wzmocnij ochronę kantów, aby nie uszkodzić nimi ścian podczas przenoszenia.
Przygotuj bagaż podręczny
Każda przeprowadzka wiąże się z wieloma niedogodnościami. Najpierw trzeba spakować wszystkie rzeczy, zorganizować ich przewóz do nowego domu czy mieszkania, a potem jeszcze wszystko rozpakować i uporządkować. Ten ostatni etap można, oczywiście, odwlec w czasie. Wystarczy przygotować sobie osobny karton lub torbę z rzeczami codziennego użytku. W ten sposób da się przetrwać kilka dni bez rozpakowywania innych pudeł i szukania w nich potrzebnych przedmiotów. W takim podręcznym bagażu powinny znaleźć się na pewno przybory toaletowe, ubrania na najbliższe dni czy leki. Taka organizacja przeprowadzki da więcej czasu na odpoczynek po dźwiganiu mebli i innych gabarytów oraz wcześniejszych przygotowaniach.
Nie zapomnij o formalnościach
Kiedy już się spakujesz i podpiszesz umowę na transport mebli oraz resztę dobytku – o ile w ogóle planujesz korzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej – musisz pamiętać o załatwieniu wszystkich formalności. Przeprowadzka w nowe miejsce wiąże się ze zmianą meldunku. Obecnie najprościej zrobić to przez internet. O nowym adresie powinieneś poinformować Urząd Skarbowy, ZUS, bank, pracodawcę, dostawców usług czy ubezpieczyciela. Warto zlecić także przekierowywanie poczty na adres nowego domu. Tego typu formalności bywają czasochłonne i irytujące, ale ich niedopełnienie grozi jeszcze większymi niedogodnościami. To tylko jeden z etapów przeprowadzki. Jeśli się na nią decydujesz, musisz być świadomy, że jej organizacja wymaga dużego zaangażowania. Najbardziej problematyczny wydaje się sam przewóz dobytku, szczególnie mebli i roślin, dlatego warto skorzystać z naszych rad, a przygotowania zacząć jak najwcześniej.